Dovolenka Last minute

Relaxujte na dovolenke so svojou rodinou ... Na výber dovolenky nieje nikdy skoro ...

Krajina dovolenkyVyhľadaj si dovolenkuPoužite naše špecialne vyhľadavanie pre najdenie vašej optimálnej dovolenky prípadne lastminute

Dovolenka v Chorvátsku - Istria, Kvarner, DalmáciaVšeobecné informácie

Zemepisná poloha: Územie Chorvátska sa rozprestiera od vonkajších východných okrajov Álp na severozápade až po Panónsku nížinu a brehy Dunaja na východe. V strednej časti územia sa nachádza Dinárské pohorie a na juhu ho lemuje pobrežie Jadranského mora.
Rozloha: Pevninová časť má rozlohu 56.594 km2, a rozloha priľahlého mora je 31.067 km2.
Počet obyvateľov: 4.437.460 obyvateľov
Národnostné zloženie: väčšinu obyvateľov tvoria Chorváti; národnostné menšiny tvoria Srbi, Slovinci, Maďari, Bosniaci, Taliani, Česi a iní.

Štátne zriadenie: Chorvátsko je parlamentná republika s viacerými parlamentnými politickými stranami.
Hlavné mesto: Záhreb (779.145 obyvateľov) je hospodárskym, dopravným, kultúrnym a akademickým strediskom krajiny.
Dĺžka morského pobrežia: 5835 km, z čoho je 4058 km dĺžka pobrežia ostrovov, morských útesov a brál.
Počet ostrovov, morských útesov a brál: 1185; najväčšími ostrovmi sú Cres a Krk; obývaných ostrovov je 47.
Najvyšší vrch: Dinara 1831 m/nm.
Podnebie: Chorvátsko sa vyznačuje troma podnebnými pásmami; vo vnútrozemí prevláda mierne tepla klíma, a na najviššich vrchoch snežná lesná klíma, podnebie kontinentálneho, čiastočne i horského rázu, zatiaľ čo pozdĺž jadranského pobrežia vládne príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní; suché a horúce letá, mierne a vlhké zimy. Priemerná teplota vo vnútrozemí krajiny: v januári -2 do 0°C, a niečo nižšia na najvačšiich nadmorských výškach, v auguste okolo 20 °C, a około 12 °C na najvyšších vrchoch. Priemerná teplota na pobreži: január 5 až 9 °C, august 22 až 25 °C; teplota mora v zime je 12 °C; teplota mora v zime je 12 °C, a v lete približne 25 °C.
Domáca mena: kuna (kuna = 100 líp). Valuty sa vymieňajú v bankách, v zmenárňach, na poštových úradoch, v cestovných kanceláriách, v hoteloch, šeky v bankách.
Platobné karty: Takmer vo všetkých hoteloch, marínach, reštauráciách a obchodoch akceptujú platobné karty (American Express, Diners, Eurocard/Mastercard, Visa).

Copyright © Informujsa.sk | All right reserved | (ochrana osobných údajov)